Puchar Świata WUKF odbędzie się w dniach 10-13 września br. w Netto Arenie. To największa i najbardziej prestiżowa tegoroczna impreza sportowa w Szczecinie. Weźmie w niej udział blisko pół tysiąca zawodników z 14 państw.

Wydarzenie to jeszcze do niedawna nosiło rangę Mistrzostw Świata WUKF, lecz na skutek kolejnej fali zakażeń koronawirusem na świecie i związanym z tym znacznym spadkiem przewidywanej frekwencji uczestników, Światowa Unia Federacji Karate-Do (WUKF) zdecydowała się o zmianie nazwy na Puchar Świata. Liczba zawodników pierwotnie, przed wybuchem epidemii, miała dojść do rekordowego pułapu 2500 karateków z ok. 40 krajów.

Organizatorem imprezy jest Klub Karate Bushikan Szczecin, z ramienia Polskiego Zjednoczenia Karate. Prezesem obu jest 5-krotny Mistrz Świata i 10-krotny Mistrz Europy Paweł Bombolewski, wysoko umocowany te w światowych i kontynentalnych strukturach Światowej Unii Federacji Karate-Do (WUKF), jako Przewodniczący Komisji Karate Zawodowego (WUKF Professional) oraz V-ce Prezydent Europejskiej Unii Federacji Karate-Do (EUKF), który stoi na czele Komitetu Organizacyjnego Pucharu Świata WUKF w Szczecinie. Komitet ten musiał sprostać nie lada zadaniu, próbując zorganizować imprezę tej skali w czasach epidemii i nieustannie zmieniających się przepisów dot. m.in imprezs portowych. Z tego też powodu Bombolewski musiał dokooptować do swojego organizacyjnego teamu zespół prawników, którzy wielokrotnie pomagali w interpretacji kolejnych, nie do końca przejrzystych przepisów Ministerstwa Sportu.

Prawa do organizacji tej prestiżowej imprezy Bushikan otrzymał w październiku ub. roku na Kongresie WUKF w Odense (Dania). To nie pierwszy raz kiedy Bushikanowi przypada możliwość promocji walorów miasta i województwa za pomocą organizacji imprezy tak dużej rangi w Karate WUKF – było tak już w 2014 r. za sprawą rozegranych w Szczecinie Mistrzostw Świata Dzieci, Kadetów i Juniorów WUKF. Wtedy to, pod patronatem Ministerstwa Sportu oraz z udziałem w Ceremonii Otwarcia byłego Prezydenta RP Lecha Wałęsy, Bushikan dał przykład jak organizować tak potężne przedsięwzięcia, co znalazło odzwierciedlenie w opiniach władz WUKF, które uznały nasze MŚ za najlepsze w historii Federacji. Sukces tamtego wydarzenia znalazł też odzwierciedlenie w nagrodzie Prezydenta Miasta Szczecin dla Najlepszej Imprezy 2014 r. – wygrywając Bushikan zostawił w tyle jedno z najmocniej obsadzonych wydań tenisowego challengera PEKAO Open. O docenieniu pracy i talentu organizatorskiego szczecinian świadczy też fakt, że jako jedyni na świecie dostali prawa do organizacji MŚ WUKF po raz drugi, a także i…trzeci, bo już dziś wiadomo że krajowe federacje z całego świata chcą, aby Szczecin dostał w 2021 roku szansę zaprezentowania swoich umiejętności organizacyjnych w warunkach normalnych, wolnych od zagrożenia epidemiologicznego. Dodajmy że już w 2014 r., na Mistrzostwach Świata WUKF w Szczecinie, Prezydent Miasta Piotr Krzystek w wywiadzie dla TVP Sport wyraził chęć sprowadzenia tej imprezy ponownie do Szczecina w przyszłości.

W Pucharze Świata WUKF do rywalizacji przystąpią wszystkie grupy wiekowe oraz wszystkie rodzaje Karate: Generalne, Tradycyjne, Kontaktowe, Osób z Niepełnosprawnością oraz Kobudo.

Po zamknięciu rejestracji najliczniejszą ekipą jest oczywiście Reprezentacja Polski (167 zawodników), zaraz za nią plasuje się Reprezentacja Danii (63 zawodników) oraz Reprezentacja Rumunii (60 zawodników).

Tegoroczna impreza zostanie rozegrana przy zastosowaniu wszelkich przepisów i rozwiązań sanitarnych rekomendowanych przez Ministerstwo Zdrowia, Ministerstwo Sportu, Główny Inspektorat Sanitarny i Światową Organizację Zdrowia. Publiczność będzie wpuszczana do Netto Areny tylko w pierwszy dzień rywalizacji, czyli 10 września (konkurencje dzieci). Bilety dostępne są w sprzedaży na: http://www.arenaszczecin.pl/aktualnosci/puchar-swiata-w-karate-wukf. W pozostałe dni impreza będzie zamknięta dla widzów.

Puchar Świata w Karate WUKF został objęty Patronatem Honorowym Ministerstwa Sportu. Wydarzenie wspierają też Urząd Miasta Szczecin oraz Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego. Jednym z partnerów imprezy jest także Instytut EurEthICS ETSIA przy Komisji Europejskiej w Brukseli.

Puchar Świata w Karate WUKF to impreza posiadająca niezwykły potencjał promocyjny, a bezprecedensowa liczba uczestników z całego świata stawia to wydarzenie na piedestale tegorocznych imprez sportowych w Województwie Zachodniopomorskim. Niebagatelna kwota 9,8 miliona funtów zasilenia lokalnej gospodarki (wpływy dla hoteli, transportu publicznego, restauracji, itp.), jaką wygenerowały Mistrzostwa Świata WUKF w 2018 r. w Dundee (Szkocja) ukazuje także atuty gospodarcze tego przedsięwzięcia. Nie kończąc na tym porównań, ubiegłoroczne Mistrzostwa Świata WUKF w Bratysławie (Słowacja) zostały objęte patronatem honorowym 3 tamtejszych krajowych Ministerstw: Sportu, Obrony Narodowej i Edukacji, co świadczy o prestiżu i wymowie imprezy.

Najlepszym przykładem skuteczności promocji Szczecina poprzez imprezy tego typu jest fakt, że najlepszy brazylijski karateka, Mistrz Świata i PanAmeryki Sttenio Almeida zostawił rodzime miasto Natal (słynące z wielu pięknych, piaszczystych plaż) i w styczniu br. osiedlił się wraz z żoną właśnie w Szczecinie. Pierwsza wizyta Sttenio w Szczecinie miała miejsce na Mistrzostwach Świata w 2014 r., potem przybywał do naszego miasta jeszcze dwukrotnie (w 2016 i 2019 roku), aby rywalizować w Międzynarodowym Turnieju Karate WUKF „Polish Open”.

Maskotką imprezy jest szczeciński Gryfus, a miejska inicjatywa postawienia jego figur na szczecińskim Złotym Szlaku idealnie wręcz wpisała się w zapotrzebowanie organizatora, który ubierając je w kimona sprawił miłą niespodziankę uczestnikom imprezy oraz mieszkańcom naszego miasta.

W Komitecie Honorowym Pucharu Świata WUKF zasiadają:

Krzysztof Krupecki – szkoleniowiec-legenda szczecińskiego sportu, trener m.in. Mistrza Olimpijskiego Marka Kolbowicza
Paweł Golema – znany szczeciński biznesmen, mecenas sztuki i sportu, właściciel imperium gastronomicznego, Mistrz Świata w Karate
Wojciech Długoborski – samorządowiec, Honorowy Prezes Unii Miasteczek Polskich

Szanse na sukcesy sportowe w Pucharze Świata karateków Reprezentacji Polski, a szczecinian głównie są bardzo wysokie. Zawodnicy Bushikanu od lat plasują się w ścisłej światowej czołówce, rokrocznie przywożąc medale z najważniejszych imprez rangi MŚ i ME. Faworytów z grona Bushikanu jest wielu, m.in. Natalia Leśniak (Mistrzyni Świata, Mistrzyni Europy), Sttenio Almeida (Mistrz Świata, Mistrz PanAmeryki), Adrian Fułek (Mistrz Świata, Mistrz Europy), Brunon Giers (Mistrz Świata, Mistrz Europy), Paweł Juraszek (Mistrz Świata, Mistrz Europy), Michał Brysik (Mistrz Świata), Maciej Waryński (V-ce Mistrz Świata, Mistrz Europy), Karol Wojdyła (V-ce Mistrz Świata, Mistrz Europy), Weronika Kapler (V-ce Mistrzyni Świata), Michalina Żuk (V-ce Mistrzyni Świata), Weronika Miadiełko (V-ce Mistrzyni Świata, Mistrzyni Europy), Małgorzata Czuba (Mistrzyni Europy), Jakub Piotrowski (Mistrz Europy), Zuzanna Leśnik (V-ce Mistrzyni Europy), czy Małgorzata Żuk (V-ce Mistrzyni Europy).

Jednym z głównych akordów imprezy będzie Międzynarodowa Gala Karate Zawodowego „WUKF 3”, która odbędzie się w Netto Arenie 12 września wieczorem. W Gali tej po raz pierwszy w historii federacji WUKF Professional dojdzie do walki o pas Zawodowego Mistrza Świata WUKF, w której zmierzą się Leon Gordon (Anglia) i Daniele Spremberg (Włochy). Będzie to rewanż za listopadowy pojedynek, który odbył się również w Szczecinie (w Hali Szczecińskiego Domu Sportu), na Międzynarodowej Gali „WUKF 2”. Wydarzenie będzie transmitowane w systemie PPV, co także jest swoistym novum w świecie Karate. Na Gali WUKF 3 będziemy też mieli nasz szczeciński akcent – w pojedynku kata wystąpi wspomniany już Sttenio Almeida, który stanie w szranki z Braddem Parfittem (Anglia).

Pucharowi Świata w Karate WUKF będzie towarzyszyć WUKF Gasshuku, czyli Seminaria Techniczne Karate, które poprowadzą m.in. Kostas Pappas (Grecja), Soren Helsted (Dania) oraz nasi rodzimi mistrzowie: wspomniany już Sttenio Almeida i twórca systemu Karate Combat Maciej Grubski.

Filmy promocyjne: